Ogrzewanie olejowe – poznaj jego zalety!

ogrzewanie-olejowe-oszczedn

Tegoroczna aura pokazuje, jak łagodne może być oblicze zimy. Nie stanowi jednak gwarancji, że mrozy nie nadejdą. Dlatego należy jak najszybciej pomyśleć o tym, jakie ogrzewanie zastosować, by niskie temperatury nie miały żadnych szans. Możliwości jest sporo. Jedną z nich stanowi ogrzewanie olejowe. Z czym wiąże się taki wybór? Jaka jest lista korzyści dla osób, które zdecydują się na takie rozwiązanie?

Gaz, drewno a może węgiel?

Jako najbardziej popularne paliwa do ogrzewania domów czy większych obiektów typu piekarnia, restauracja, hotel czy duży ośrodek agroturystyczny, stosowane są gaz, drewno oraz węgiel. Jednakże każdemu z nich, można przypisać pewne wady.

Gaz – chociaż dość tani, bywa kłopotliwy pod kątem nabycia. Poza tym należy doliczyć koszty podłączenia obiektu do sieci, jeśli jest on oddalony od gazociągu oraz obowiązek kontroli urządzenia i przewodów wentylacyjnych przynajmniej raz do roku; dodatkowo, dwa razy w roku konieczne jest przeprowadzenie kontroli przewodów spalinowych.

Ogrzewanie drewnem łączy się z kolei z obowiązkiem codziennej obsługi urządzenia grzewczego i bardzo częstymi kontrolami sprawności przewodów wentylacyjnych i dymowych. Trzeba też pamiętać o zgromadzeniu i prawidłowym przechowywaniu opału na cały sezon grzewczy.

Ogrzewanie węglowe, choć tanie w eksploatacji, wiąże się natomiast z takimi niedogodnościami jak ciągła obsługa kotła, konieczność wybudowania komina, kotłowni oraz miejsca składowania paliwa, a także obowiązek częstych kontroli. Ponadto produkty spalania węgla są wysoce nieprzyjazne dla środowiska.

Alternatywa doskonała – olej opałowy

Gaz, drewno i węgiel to wciąż jedne z bardziej popularnych źródeł ogrzewania. Jak widzimy, ich użycie łączy się jednak z pewnymi niedogodnościami. Alternatywą dla nich jest olej opałowy, czyli jeden z produktów przerobu ropy naftowej. Zalecany do stosowania, jako paliwo w instalacjach grzewczych i piecach przemysłowych. Lista zalet takiego rozwiązania jest długa. Najważniejsza jego cecha to bezpieczeństwo.

Decydując się na ogrzewanie olejem, zyskujemy całkowitą pewność, że nie utworzy on mieszanin wybuchowych. Jest to możliwe, gdyż cechuje go wysoka temperatura zapłonu. Nawet  jeśli dojdzie do przypadkowego zaprószenia ognia, nie należy obawiać się wybuchu. Olej opałowy to ekonomiczne rozwiązanie. Chociaż cena paliwa jest dość wysoka, to biorąc pod uwagę eksploatację nowoczesnych i energooszczędnych kotłów olejowych, a także brak konieczności zatrudniania palaczy i obowiązku wywozu oraz utylizacji popiołu, jest to bardziej opłacalne rozwiązanie. Warto przy tym nadmienić, że spalanie oleju jest niemal bezodpadowe – co również przemawia na korzyść jego ceny. Możemy też spotkać się z rabatem na zakup samego kotła, co jest dość częstą praktyką, ze względu na wciąż niezbyt wysokie zainteresowanie tego typu rozwiązaniem.

Łatwy dostęp i wygoda w dostawie to kolejna zaleta tego typu rozwiązania. Termin dostawy wybieramy sami. Pozostaje nam też ogromna swoboda co do wyboru dystrybutora oleju. Korzystanie z tego płynnego paliwa to także rozwiązanie sprzyjające naszemu środowisku. Ma to związek z niską zawartością siarki oraz z faktem, że dobrej jakości olej, jest bezodpadowy. Dzięki temu firma sięgająca po olej opałowy, może być pewna, że działa w trosce o dobro środowiska naturalnego.

Inną zaletą ekologiczności tego paliwa, stanowią też niższe opłaty środowiskowe, co ma kluczowe znaczenie w przypadku utrzymania większego obiektu typu hotel, restauracja, piekarnia czy ośrodek agroturystyczny. Wygoda w użytkowaniu również przemawia na korzyść tego rodzaju paliwa. Ogrzewanie na olej opałowy oznacza bowiem łatwość obsługi oraz brak konieczności oczyszczania kotła z sadzy oraz popiołu. Nie musimy też martwić się o ciągłe uzupełnianie paliwa.

Ogrzewanie olejowe oznacza też zautomatyzowany proces spalania. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym przy budowie kotłów olejowych, które w coraz mniejszym stopniu wymagają nadzoru. Ponadto ich wybór jest też spory, co znacznie ułatwia decyzję o jego montażu. Do wyboru są bowiem kotły stojące, wiszące, a także jednofunkcyjne oraz z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody i kondensacyjne. Najdroższe z nich to kotły kondensacyjne. Jednakże specjaliści przekonują, że im droższe urządzenie, tym większa gwarancja jego bezawaryjnego działania. Należy przy tym wspomnieć, że nowoczesne urządzenia zapewniają bezproblemową współpracę ze standardową instalacją do grzejników. Sporą zaletą tego typu rozwiązań, jest też możliwość instalacji kotłów w miejscach, gdzie nie ma sieci gazowej.

Podsumowując, jeśli właściciel domu czy większego obiektu użytkowego ceni sobie wygodę, komfort i czas, warto by zdecydował się na wybór oleju opałowego. Mimo, że jednorazowo jest to spory wydatek, to biorąc pod uwagę listę wiążących się z nim korzyści, nabywca zyskuje pewność ekonomicznego rozwiązania na lata.