Instalacja ogrzewania olejowego – w budynku nowym i po przebudowie

ogrzewanie olejowe - instalacja

Instalacja centralnego ogrzewania oparta o olej opałowy to spełniająca najwyższe standardy forma ogrzewania obiektów.  Zapewnia bezobsługowe ogrzewanie, łatwość regulacji, bezpieczeństwo oraz, w przeciwieństwie do paliw stałych typu węgiel;  bardzo niewielki negatywny wpływ na środowisko naturalne. Instalacje olejowe to alternatywa, którą warto wziąć pod uwagę na terenach, gdzie nie ma dostępu do bieżącej sieci gazowej.

Prostota budowy instalacji ogrzewania olejowego sprawia, że należy ją sklasyfikować do grupy stosunkowo prostych systemów. Składa się ze zbiornika oleju, kotła z palnikiem dostosowanym do spalania oleju oraz podgrzewacza wody z zasobnikiem.  Jak zatem przygotować nowobudowany obiekt pod instalację olejową oraz  czy można dostosować istniejącą nieruchomość pod wymogi systemu ogrzewania olejem?

Nowobudowany obiekt – jakie elementy wziąć pod uwagę

Nosząc się z myślą o budowie domu, warto zawczasu odpowiedzieć sobie na pytanie o rodzaj planowanej instalacji grzewczej. W ten sposób uniknie się już na początku – przy wyborze projektu domu – błędów, które później może być trudno naprawić.

Instalację ogrzewania olejowego powinno się montować w obiektach choć częściowo podpiwniczonych, gdzie można wygospodarować miejsce pod kotłownię i magazyn oleju.  Kocioł i zbiornik oleju powinny znajdować się względem siebie w odpowiedniej odległości i być oddzielone ścianką działową.

Istotne są także wymagania względem pomieszczenia, w którym będzie postawiony zbiornik na olej opałowy. Wnętrze to musi posiadać odpowiednie wymiary (co najmniej 8 m2) i wysokość (nie mniej niż 2,2 m) oraz bardzo sprawną wentylację zapewniającą od dwóch do czterech wymian powietrza na godzinę. Co więcej, jeśli olejowy „kanister” posiada większą objętość niż 1 m3  , musi być zamontowany w tzw. wannie lub w osobnym pomieszczeniu względem kotła.

Rozwiązaniem, które pozwala spełnić warunki wentylacji oraz odległości zbiornika od kotła, jest umieszczenie „olejowego kanistra” poza domem w zbiorniku naziemnym lub podziemnym. W takim tylko wypadku, konieczne jest zapewnienie ogrzewania oleju w zbiorniku oraz w przewodach doprowadzających paliwo do kotła (temperatura otoczenia w piwnicy także nie może sięgać wartości ujemnych, ponieważ grozi to zaprzestaniem przepływu paliwa).

Co wziąć pod uwagę przy przebudowie instalacji grzewczej na system olejowy

Na przebudowę systemu ogrzewania w istniejących budynkach zazwyczaj decydują się osoby, które pragną podnieść komfort życia, więc stawiają na systemy nie wymagające stałej obsługi. Ogrzewanie olejowe daje pełną wygodę w zakresie użytkowania oraz utrzymania właściwej temperatury w pomieszczeniach. Gwarantuje stałą, nieprzerwaną pracę zgodną z wprowadzonymi do systemu automatyki urządzenia danymi. Poleca się je także osobom dbającym o środowisko naturalne.

Decydując się na przebudowę instalacji na olejową należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo jej użytkowania. Wprawdzie inwestycja ta nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ale pewne szczegóły techniczne muszą być w jej ramach spełnione. Dotyczy to m.in. danych kotłowni centralnego ogrzewania, zasobnika ciepłej wody oraz położenia zbiornika oleju. Nie wolno zapomnieć także o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, w którym umieszczono kocioł grzewczy.

Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy przebudowie instalacji, jest jej układ. Kocioł olejowy nie może pracować w instalacji o układzie otwartym. Dlatego też, konieczna będzie wymiana naczynia zbiorczego na takie, które funkcjonuje w układzie zamkniętym. Istotne będzie także zamontowanie właściwych odpowietrzników, gwarantujących pełną szczelność instalacji.

Przerobienie instalacji grzewczej na system zasilany olejem wymaga pewnych nakładów finansowych. Związane są one z koniecznością przebudowy zarówno kotłowni, jak i często całej instalacji systemu grzewczego. Eksperci specjalizujący się w dziedzinie techniki grzewczej szacują, że koszt przebudowy i dostosowania instalacji do ogrzewania olejowego w nowo wybudowanym obiekcie o powierzchni ok. 200 m2 wynosi ok. 8 – do 10 tys. zł. Warto rozważyć wykonanie takiej inwestycji, ponieważ pozwoli ona przez długie lata cieszyć się wyjątkowym komfortem mieszkania.